Bali odznacza się na polu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali wydziela się na podłożu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Mało na jakimkolwiek kroku natknąć można się na szlaki wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami oraz świeżymi kadzidełkami, małe kapliczki oraz duże świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki lub domowe mury. Największą świątynią na Bali jest umiejscowiona u stóp wulkanu Pura Besakih, jednak zauważyć warto i Pura Tanah Lot, stworzoną na wziętej w morze skale. Częścią balijskiej tradycji są także liczne święta – w zbiorze roku obchodzi się ich około dwustu, w toku spacerów oraz wypraw krajoznawczych trafić wówczas można na ciekawe procesje oraz liczne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Pewnego dnia wolno wtedy odpoczywać na lekkiej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, oraz nowego wybrać się na wycieczkę na horyzont jedynego spośród wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung i Gunung Batur, jakie nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas wędrówki podziwiać można malownicze widoki. Wyspa zachwyca także rozległymi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami dodanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy latać na Bali?

Ponieważ Bali odpoczywa w dziedzinie klimatu równikowego, klasyczne są dla niej pory stare i wilgotne. Pora sucha żyje od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego przypada na sierpień oraz wrzesień – średnia temperatura waha się więc w miejscowościach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają silne wiatry. W terminie pory deszczowej (od listopada do marca) dalej jest upalnie, w procesu dnia nadarzają się jednak przelotne, ale intensywne, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako miejsce zimowego urlopu, stroniąc z naszych styczniowych mrozów.

Planując wyjazd

Chociaż przed wyjazdem na Bali nie musimy inspirować się obowiązkowym szczepieniom, o zabezpieczyć się przed durem brzusznym i wirusowym zapaleniem wątroby typu I także B. Należy wykupić też dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna wizyta medyczna na Bali może okazać się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki zabezpieczające przed komarami, krem z cennym filtrem i mini-apteczkę: środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie pokarmowe i malarię i sposób dezynfekujący oraz kilka opatrunków.